Spring CUP F3F 2017 (PL)

Spring CUP F3F 2017 (PL)

Už po siedmy krát sa 12.-14.5.2017 lietala súťaž série World Cup a Eurocontest na Mechelinkách v Poľsku. Sú tam rôzne „svahy“ na lietanie, najzaujímavejší pre mňa je „klif“ (hrana na brehu mora s prevýšením asi 35m), ktorý je v blízkosti obce Mechelinky.
Zúčastnilo sa 46 pilotov z Českej republiky, Dánska, Nemecka, Poľska, Slovenska, Švajčiarska a Ukrajiny. Od nás: Vlado Šimo, Rudo Šándor, Ľubo Ivan a ja.

Prvé štarty v piatok sa začali až po nejakej dobe čakania na „správny vietor“ s časmi okolo 65-70s. Zdalo sa, že neskôr vietor bude zosilňovať ale nestalo sa. V ďalších kolách sa už ale podmienky zlepšovali a bolo to vidieť aj na časoch. Došlo k „húpaniu“ pri štarte a celkove sa podmienky na hrane stabilizovali. Lietanie sme ukončili asi po 18. hodine s piatimi kolami.

Tešili sme sa na sobotu, lebo predpoveď vyzerala celkom sľubne. No nenaplnila sa. Po dlhom čakaní, fotení a niekoľkých pokusoch o lietanie sa usporiadateľ rozhodol, že to predsa skúsime. Bolo vyhlásené, že 6. kolo bude, v prípade zlyhania podmienok, rozdelené na 3 skupiny. Prvý pilot odštartoval a po niekoľkých preletoch dostal opravu, po čakaní 30min bol výsledok 1. skupiny zrušený. To bolo všetko…
Večer sa konal tradične družný banket s výborným jedlom.

Predpoveď na nedeľu hovorila o slabých a premenlivých podmienkach. Aj napriek tomu jury doporučila premiestniť sa na miesto štartu a zistiť podmienky priamo tam.
Presunuli sme sa asi 15km na pieskovú baňu s krásnymi dvomi svahmi vysokými odhadom asi 30-40m. Vietor na hranici 3m/s udržal iba Aluly. Neskôr, po vybudovaní štartoviska a zosilnení vetra, sa začalo opakovať 1. skupinou zo 6. kola s rozdelením na skupiny. Bolo to zaujímavé rozhodnutie (v zmysle pravidiel FAI), lebo celé kolo boli podmienky celkom dobré.
Smolu pri pristátí mal Vlado, keď sa jeho Pitbull nešťastne štrajchol o vedenie vysokého napätia…
Ďalšou zaujímavosťou bolo, že penalty za bezpečnostnú líniu neboli signalizované, iba na konci, po ukončení letu, sa pilot dozvedel, koľko penált nazbieral (a bolo ich teda hodne). Ja som dostal penaltu tiež v 7. kole, keď som sa márne snažil udržať na hrane a doteraz neviem za čo…

Súťaž bola ukončená asi o 14:30hod.
Zvíťazil Filip Kalenský(CZ), druhý Thorsten Folkers(D), tretí Erik Schufmann(D).
Z našich: 15. V.Šimo, 19. Ľ.Ivan, 30. F.Ruisl, 41. R.Šándor
Súťaž bola dobre pripravená a organizátor vyvinul maximálnu snahu aby sa odlietalo čo najviac kôl.

VÝSLEDKY
FOTO
Zaujímavé foto od TOMÁŠA