Klubový seriál MK Záhorie F3F

Klubový seriál MK Záhorie F3F

Náš Klubový seriál F3F sa skončil. Odlietali sme 3 súťaže z piatich plánovaných. Zvíťazil Luděk Navarčík, druhý F.Ruisl a tretie miesto obsadil Miloš Hudcovič. Celkové PORADIE
Poháre pre prvých troch boli odovzdané na súťaži F3F Nitra, ktorá sa lietala na Bošáci 23.10.2016.

Súťaž #05 – 10.9.2016 – sa nekoná
z dôvodu predpovede nevhodných podmienok na súťažné lietanie na celý víkend.
ksmkz
Igor Tomášek

Súťaž #04 – 27.8.2016 – organizoval F.Ruisl & L.Navarčík
Zdá sa, že seriál MK Záhorie naberá na obľube. Na ďalšiu súťaž seriálu prišlo 15 pilotov, z toho 7 z Rakúska. Prišiel Milan zo Žiliny, piloti z Nitry, Piešťan a my „domáci“.
Pekné počasie, teplota 26°C a JV vietor 4-8m/s je na Turbulátore „prechádzka ružovou záhradou“. Premenlivé podmienky počas letu miešali poradím každým kolom. Koľko naložiť alebo vyložiť boli najčastejšie otázky.
Striedanie na bázach a pri meraní išlo bez problémov a každý mal dosť času pripraviť sa na štart. Lietali sme po jednom a počkali sme, kým pilot bezpečne pristane. Vyskúšali sme s úspechom bezdrôtový prenos signálu z báz.
Pán L.Langer z Holíča, ktorý sa prišiel iba pozrieť, nám veľmi pomohol na báze a ešte venoval víťazovi súťaže veľký záhradný kvetináč zo svojej firmy. Ďakujeme.
Od 10. hodiny do 16. sme odlietali 8 kôl. Zvíťazil F.Ruisl. druhý K.Mareiner(A), tretí H.Plöschberger(A), najlepší čas 42,38s letel vo 4. kole F.Ruisl.
Všetko sa dobre skončilo tradične v Pizzérii v Sobotišti.
VÝSLEDKY
PORADIE PO KOLÁCH
FOTO na G+
Ďalšie FOTO od Luděka a pridal aj VIDEO

Súťaž #03 – organizuje Rudo Masný
SA NEKONÁ z dôvodu prognózy slabých podmienok na súťažné lietanie.

Súťaž #02 – organizoval Luděk Navarčík
Naplánovaná 2.klubová seriálová súťaž v kategórii F3F sa mala konať v sobotu 21.5.2016, ktorá však z dôvodov nepriaznivého vývoja počasia bola preložená na nedeľu 22.5.2016. Celkom sa prihlásilo 10 pilotov, ktorí sa skutočne aj dostavili.
Predpoveď počasia na nedeľu sľubovala vyrovnané poveternostné podmienky s vetrom nad 6 m/s s nárazmi až 14 m/s. Predpoveď sa vyplnila na 100%, takže pred desiatou hodinou sme začali súťažiť.
Z počiatku sme lietali vo vetre nad 6 m/s , ktorý sa časom zosiloval až na 12 m/s a o riadne turbulencie nebola núdza. V teplom slnečnom počasí sa občas vyskytla aj termická bublina, ktorá sa ale vzhľadom na už spomínanú búrlivú turbulenciu nedala dokonale využiť.
Nebola núdza aj o havárie a poškodenie modelov vo fáze pristávania. Dva modely dostali „totálku“ na stromoch, jeden ďalší skoro tiež a na konci súťaže niektorí z pilotov už nemali s čím pokračovať v súťaži pre drobné poruchy modelov. Pre vysvetlenie – to sú tie nuly v posledných kolách.
Turbulencia sa tiež postarala o pár núl v priebehu súťaže, ktorých príčinou bol spravidla priveľmi nízky prelet nad terénom, ale vysoká tráva všetko istila, takže sa nič nepoškodilo okrem „kosenia trávy“.
Pomerne vyrovnané lety predviedol Miloš Hudcovič, ktorý sa umiestnil na prvom mieste, nasledovaný Luděkom Navarčíkom a na treťom mieste sa umiestnil Alfred Salmhofer. Prví traja obdržali diplomy.
Spolu sme odlietali 14 kôl s ukončením a vyhodnotením súťaže po 16. hodine.
Pretože bola nedeľa podvečer, tak väčšina pilotov sa ponáhľala po vyhodnotení súťaže domov, ale „skalní piloti“ tradične navštívili PIZZÉRIU v Sobotišti.

VÝSLEDKY 2. súťaže a štatistika poradia pilotov
FOTO od Luděka

VIDEO od Igora

Súťaž #01 – oranizoval F.Ruisl
Dňa 16.4.2016 organizoval MK Záhorie prvú z piatich verejných súťaží leteckých modelárov v kategórii F3F – Klubový seriál F3F – MK Záhorie 2016 .

Predpoveď počasia sľubovala celkom schopné podmienky a možno aj preto prišlo 12 pilotov. Pecková – Turbulátor zostal verný svojej tradícii. JV vietor 6-8m/s s častými zmenami preveril všetkých.
Lietali sme tri série 10-tich preletov na jeden štart s vyklesaním na úroveň horizontu medzi jednotlivými sériami. Na Turbulátore je priestor na pristávanie dosť obmedzený, preto sme čakali na pristátie u každého pilota.

Odlietali sme celkom 9 kôl v premenlivých podmienkach. Ku koncu sa vietor zoslabil a dolietavali sme len „s odretými ušami“.
Najlepšie sa darilo Luděkovi a so štyrmi 1000-kami zaslúžene zvíťazil. Druhý bol Arthur Frenslich, tretí F.Ruisl.
Súťaž sme tradične ukončili družným posedením v Sobotišťskej pizzérii.

Výsledky 1. súťaže
FOTO od Zdena

Často som dostal otázku, prečo MK Záhorie robí iba Klubový seriál a žiadnu súťaž Seriálu MaSR F3F 2016. Odpoveď je jednoduchá.
Súťaž MaSR F3F by mala byť dobre pripravená, zabezpečená kvalifikovanými rozhodcami, ktorí poznajú pravidlá a technickým vybavením aby sa piloti mohli venovať IBA lietaniu a nemali starosti s prípravou a organizáciou súťaže.
Preto sme zvolili formu menej náročných verejných súťaží, kde ide skôr o lietanie ako o zabezpečenie „komfortu“ pre pilotov. Nie je potrebné hľadať rozhodcov, náklady na organizáciu sú minimálne a prísť môžu aj piloti, ktorí si na MaSR F3F ešte netrúfajú…
Organizáciu klubovej súťaže robí vždy iný člen MK Záhorie.

Na meranie časov na tréning som vyrobil Stopky F3F na platforme Arduino s 2 riadkovým LCD. Na súťaži sme ho otestovali. Stopky merajú čas do vypustenia modelu, čas stúpania, samotný letový čas a počítajú prelety. Mám k tomu pripravený aj bezdrôtový prenos signálu z báz ale to sme nestihli odskúšať. Prípadným záujemcom môžem poslať podrobnosti.

There are 2 comments. Add yours

  1. 8th apríl 2016 | SVK-624 says:
    Ahojte F3F-kári.Ja osobne radšej zaplatím o 7 euro naviac,teda spolu 10 euro,len aby som nemusel ísť na bázu zvoniťa v kľude si pripravil model na meraný let.Je začiatok sezóny a iste takto uvažuje vačšina pilotov.Takže navrhujem vklad 10 euro.Aspoň si zvonkári čosi zarobia.
    • 8th apríl 2016 | f3x says:
      Ahoj Peter, my máme problém zohnať bázistov a ďalších ľudí ochotných niečo organizovať alebo pomáhať, preto Klubový seriál MK Záhorie je plne s podporou iba pilotov. F.Ruisl