SLOVAKIA F3F OPEN Donovaly 2019

SLOVAKIA F3F OPEN   Donovaly 2019

Tak ako po minulé roky skupina modelárskych nadšencov zorganizovala medzinárodnú súťaž v kategórii F3F na Donovaloch. Prihlásilo sa 41 pretekárov a vo štvrtok 6.6.2019 sa zaregistrovalo 35 pilotov, ktorí si súčasne prevzali štartovné čísla.
Piatok 7.6.2019 – brífing o 9,00 hod a bolo rozhodnuté podľa predpovede počasia, presun na Zvolen juh s predpokladaným zahájením letov pred 12,00 hod. Vietor skutočne zosilnel, stabilne 4 až 8 m/s. Prvé kolo bez nezvyčajných udalostí s časmi medzi 50 až 60 sekúnd. Druhé kolo malo obdobný priebeh až na to, že koncom kola sa riadne zatiahlo nízkou oblačnosťou, z ktorej vypadlo aj zopár kvapiek. Kolo sa dolietalo bez prerušenia a modely niektorých pilotov sa strácali v nízkej oblačnosti. Najviac som na to doplatil ja, lebo mrak bol tak nízko, že chvíľu po dosiahnutí horizontu sa nenávratne stratil v mraku a model skončil neriadene asi 200 metrov na severnom svahu zapichnutý kolmo po nábežky v kyprej zemi. Nasledovalo „vykopanie“ trupu a kupodivu až na malú poruchu výškovky a oholené zuby v serve na pravom krídelku všetko ostatné O.K. Výškovku vyriešila páska a napadla ma myšlienka, spojiť krídelko s klapkou páskou a tak som sa pripravil do tretieho kola. Časy v druhom kole sa mierne zlepšili a dokonca sa Sigimu Schedelovi podarilo odletieť najrýchlejší čas v súťaži 43,83 s. Tretie kolo už zasa za poloslnečného počasia s časmi 50 až 60 sekúnd. Tento deň sa v podstate nič neočakávaného neprihodilo.

Sobota 8.6.2019 – brífing 8,30 hod a bolo rozhodnuté podľa predpovede počasia, presun na Zvolen severný svah s predpokladom zahájenia letov až tak okolo 14,00 hod, kedy mali byť splnené regulérne podmienky. Bolo vyhlásené voľné lietanie. Sem tam fúklo a to vyprovokovalo viacerých, aby si to vyskúšali. Vždy to ale skončilo núdzovým pristátím na hrane svahu až na dve ALULY Radovana Plcha a Daniela Vltavského, ktorým podmienky vyhovovali. Rovnaké kúsky predvádzal Tomáš Winkler so svojim omotorovaným plnokrvníkom F3F. Ani po 14,00 hod sa podľa predpovede podmienky nezlepšovali. Stále sa niekto ďalej pokúšal o krátku exhibíciu a tak Gregor Harih si ako prvý išiel pre model asi o -80 metrov pod hranu svahu. Heroický výkon predviedol Vašek Vojtíšek. Po asi 30 minútovom boji a vyhľadávaní termiky Vašek konečne pristál o 15,10 hod na lúke pod svahom v hĺbke -184 m a vo vzdialenosti cca 1000 m od hrany severného svahu. Cestu k modelu z kopca zvládol za necelých 12 minút. V tom čase organizátor na základe nevyhovujúcich podmienok ukončil súťaž, lebo lanovka bola objednaná na 16,00 hod. Priatelia Vaškovi pobalili veci a telefonicky ho nasmerovali z hlbín priamo na vrchol Zvolena s výškovým rozdielom o +256 m. Potom ešte zo Zvolena dolu o -80 metrov a konečný výstup k lanovke cca +50 metrov. Bolo 16,04 hod , keď sa Vašek objavil u lanovky. Skutočne heroický výkon v nebezpečnej lokalite výskytu medveďov, ktorý Vašek krátko prerušil zastávkou a osviežením u medvedej „studánky“. Takže okrem individuálnych zážitkov pilotov sa tento deň súťažne nelietalo.
Večer bolo priateľské posedenie zúčastnených pri guláši a pive, bohato prekladané vodkovým mixom s malinovým sirupom a kvapkou TABASKA, ktoré mixoval Jerzy Mataczyno.

Nedeľa 9.6.2019 – brífing o 8,00 hod. Opätovne veľmi nejasná predpoveď poveternostných podmienok. Bolo rozhodnuté, že zraz bude o 10,30 hod na vrchole Zvolena. Pofukoval mierny vietor z východu, ktorý sa cca po 12,00 hod začal otáčať na juh. Pretože južné závany termického vetra boli maximálne do 3 m/s, bolo voľné lietanie a ALULY fungovali ako predošlý deň až na jednu, ktorá lietala do úplného roztrhania. Viacerí skalní odvážlivci to skúšali, ale pre modely si poväčšine chodili pod hranu južného svahu. Po 13,30 hod to organizátor definitívne odpískal s tým, že o 15,30 hod bude oficiálne vyhlásenie výsledkov súťaže.

V princípe sa odlietali len 3 kola, takže medzinárodná súťaž SLOVAKIA OPEN 2019 je z pohľadu pravidiel FAI neplatná. Cez toto sa súťaž vyhodnotila a boli odovzdané pripravené ceny.
Ako prvý sa umiestnil Jerzy Mataczyno, druhý Ľubo Ivan a na treťom mieste skončil Martin Ziegler. Cena za najrýchlejší let bude dodatočne odovzdaná Sigimu Schedelovi, ktorý sa ponáhľal do vzdialenej domoviny. Pretože aj väčšina pilotov sa tiež ponáhľala domov, tak oficiálneho vyhlásenia výsledkov sa na škodu zúčastnilo len okolo 12 zúčastnených a hostí.

VÝSLEDKY F3Xvauult
FOTO & VIDEO on Jiří Hladký FB

Samostatne sa chcem v mene organizátorov poďakovať zúčastneným pilotom za korektné a športové vystupovanie a pomocníkom menovite:
– pravá báza – Bohuš Haluška a Ivan Korytár
– ľavá báza – Peter Ondrejka a Rasťo „Dráčik“ Stehlík
– obsluha merania – Zdeno Cviček a Mário Šprtel
za vzorné plnenie si zverených povinností.

Luděk Navarčík