Seriál MaSR F3F – Kojšovka Cup

Seriál MaSR F3F – Kojšovka Cup

V sobotu 3.10.2020 zorganizoval Model klub VSŽ Košice ďalšiu súťaž. Predpoveď počasia vyzerala dlhodobo dobre a SHMÚ dával výstrahu pre silný vietor… S Ivanom sme sa dohodli, že tomu dáme šancu a v piatok vyrazíme skôr aby sme si ešte polietali na  pre nás neznámom, novom kopci. S čím sme ale nepočítali (a ani usporiadateľ) bola nízka oblačnosť zasahujúca do výškového pásma 1000 – 1500m n.m. Kojšovka má 1246m a to bol problém… Cestou sme sa spojili s p. Virágom a Rudom, ktorí nás informovali o všetkom, čo sme potrebovali vedieť k ceste na chatu a mieste lietania.

Po príchode na miesto (cca 400km z BA) nás privítala hustá hmla. Ubytovali sme sa na vynovenej Chate Erika a keď sme domácim prezradili načo sme tam prišli, domáci sa na nás uškŕňali... Bolo nám jasné, že z lietania pred súťažou nič nebude ale vybrali sme sa pešo k meteostanici SHMÚ (asi 1km) v doprovode Laky-ho, domáceho polovníckeho psa, na prieskum bez modelov. Viditeľnosť na vrchu bola asi 10m, fúkal silný vietor, bolo chladno a miesto kde sa má lietať sme ani nenašli. Lakymu sa to nepáčilo a nečakal na nás, pobral sa sám na spiatočnú cestu. My sme tam chvíľu ešte blúdili, robili foto a neskôr sme Lakyho nasledovali na chatu…
Za nejakú dobu prišiel Robo a potom obaja Milošovia. Po večeri, v družnej debate, sme kalíškami oslávili 50-ku Miloša Hudcoviča. Robo prispel maďarským produktom mimoriadnej kvality a okolo 23. hodiny sme to rozpustili.

Sobota začala hustou hmlou a raňajkami, počas ktorých sa dostavili všetci piloti a organizátori. Bolo jasné, že lietať sa nedá a organizátor sa rozhodol čakať na zlepšenie… Okolo 10. hodiny sme navrhovali presun na Dobšinú (podľa info tam by to išlo…) a dalo sa to ešte zachrániť. Usporiadateľ chcel Kojšovka Cup poriadať ale výhradne na Kojšovke a tak sme čakali asi do 14. hodiny na chate. Jesť a piť bolo čo, iba to lietanie nám chýbalo.
Laco s Rasťom to vzdali a odišli na Dobšinú, neskôr aj Števo. My ostatní sme pokračovali v čakaní a neskôr, keď sa zdalo, že sa situácia vylepšuje, presunuli sme sa k meteostanici. Hranica nízkej oblačnosti sa síce posunula vyššie ale na lietanie to stále nebolo. Definitívne sa malo podľa brífingu rozhodnúť do 15:30.
Asi o 15:45, k nášmu počudovaniu, Rudo zobral model a poslal ho do vzduchu. Nestúpal a videli sme ho na nejakú chvíľku a potom už nie… a zase áno na inom mieste. Tento hazard trval asi 15 minút, model sme nevideli. Ruda sme nakoniec videli aj s celým modelom. Medzitým odišli ďalší a my tiež asi o 16. hodine.
Na chate sme si dali kávu a Robo prišiel asi o 15 minút s tým, že mraky ustúpili a dá sa lietať… To už bolo ale neskoro začať súťaž…

Záver:  800km, dva dni, xx € a súťaž pre nevhodné podmienky zrušená.

FOTO

Lacov článok

There are 6 comments. Add yours

  1. 3rd november 2020 | Ing. Ladislav Virág says:
    Vážení vyznávači kolmého vetra ! Oboznámil som sa s uverejneným podnetom na tomto webe,ktorý podal Mgr.Stefan Andoga 9.10.2020 predsedovi LERMAS-u vo veci štartovného na modelárských sutažiach ,ako aj zo stanoviskom KRK tohoto občianského združenia zo dna 25.10.2020 k tomuto podnetu Konštatujem,že jej záver i napriek absencii Sportového poriadku LERMAS-u má logiku,až na to,že nerieši tento problém komplexne t.j.situáciu ,ked naopak oprávnené náklady usporiadatela sutaže prevyšuju celkový výnos zo štartovného, čo je prípad nemenovanej akcie na nemenovanom kopci . S pozdravom Letu Zdar ! c - predseda MK VSZ KOSICE .
  2. 28th október 2020 | F.Ruisl says:
    Kontrolnej komisii LERMAS (KRK) bol podaný podnet vo veci uhradeného štartovného v prípade neuskutočnenej súťaže. Vytvoril sa tým precedens pre všetky súťaže a organizátorov... STANOVISKO a PODNET
    Info zaslal M. Krchňavý, tréner F3F.
  3. 6th október 2020 | Štefan Andoga says:
    Pozorne a niekoľkokrát som si prečítal Ferkov článok, ktorý podľa mňa je skôr obhajobou nečinnosti usporiadateľa/viď propozície!!!/. Ale záver citujem: "Záver: 800km, dva dni, xx € a súťaž pre nevhodné podmienky zrušená." .To hovorí za všetko. Usporiadateľ nepodnikol nič preto aby sa súťaž odlietala. Čo sa tyká podmienok, tak tie boli vynikajúce, len bolo potrebné sa presunúť o 78 km západne a súťaž odlietať-tak bolo napísané v propozíciách, ktoré viseli na webe hádam štvrť roka. Ospravedlnenie a 50% zľava na budúcu sezónu nezakladá podmienky ,najmä u mňa aby som sa takejto súťaže v budúcnosti zúčastnil!!!
    • 6th október 2020 | Rudolf says:
      keby si cital poriadne bolo tam, ze miesto sutaze upresnim pred sutazov co som aj spravil (KH) ocakavat ze strde dna presuniem sutaz na ini kopec je naivne. ty by si zivote neopustil bajny aj keby tam nefukalo, prsalo a snezilo.ja bezne robievam 800km na sutaz ajked podmienky nenasvedcuju uspech preto si dozalohy beriem elektrolet.a keby nieco tak stale si zalietam do spokojnosti a neobvinujem usporiadatela ze nedodal vhodne podmienky.
      • 7th október 2020 | Štefan Andoga says:
        Rudo, ja Ti nezasahujem to Tvojho rozhodnutia. Rozhodol si a Tvoje rozhodnutie bolo chybné. Nespomínaj bájny kopec -ten nikdy nesklamal!!!Ale keď som bol o deviatej s Vladom, Robom a Zdenkom skoro do pol dvanástej na kopci, tak som konštatoval, že dnes sa na KH lietať nebude, ale Ty si sa spoliehal na nejakú kameru, ktorá asi mala zahnať mraky. Keby si o deviatej rozhodol o presune-je to v propozíciách na DK" to bola alternatíva, tak o 11.00 by sme lietali a do tretej pri takom malom počte účastníkov by sme dali minimálne 10 kôl!!! Ver mi, viem čo hovorím!! Podmienky na bájnom kopci podľa telefonického rozhovoru s pilotom z Dobšinej boli vynikajúce!!! Som presvedčený, že ani jeden s účastníkov by nebol proti presunu, lebo lietať by bolo lepšie ako vysedávať na chate Erika. A ešte jedna vec . nepoučuj ma či ja poriadne čítam alebo nie, ale Ty si mal dať zadosť učinenie asi Tebou stvorených propozícii. Ja neviem či rozumieš tomu čo napísal Laco.
  4. 5th október 2020 | Rudolf says:
    usporiadatelov zrusena sutaz mrzi. Dalsi rocnik maju všetci piloti co platili 50% zlavu zo startovneho ako ospravedlnenie. verím ze pridete a sutas dopadne uspesne.