Polietanie RC-XXL so Spišiakmi

Polietanie RC-XXL so Spišiakmi

V stredu mi prišla SMS od Rasťa Žemlu: „V nedeľu poobede chceme vlekať prídu aj z Gôtovan“

Viac mi nebolo treba. Na mojej Sagittke som demontoval motor a namontoval háčik. Počasie celý minulý týždeň nic-moc, na víkend hlásili vetrisko a k tomu ešte Tatranský severák kolmo na dráhu. Váhal som čo s tým, ale v máji, keď som tam bol, tak severný vietor „nosil“.

V nedeľu poobede som prišiel do najlepšieho. Už sa lietalo, teplota 14st a vietor od 5m/s v nárazoch 18m/s od severu, kolmo na dráhu. Miestami bolo aj bezvetrie, oblačnosť 8/8 až po 6/8, ale zimaaa…. ako poznamenal niekto – „mrazivé leto máme“.

Vlekali duo Rasťo & Rasťo. Silný bočný vietor robil každý štart iným, už na zemi vlečnu aj vetroň  hádzalo a stúpanie miestami viac ako 45st proti vetru skrátilo samotnú dobu stúpania a dosahovali sme nádherných výšok(podľa ALTISu 500m)

Studený severný vietor nosil. Či to bola termika, nasávanie alebo sa proste zohrial prechodom cez mesto, alebo kombinácia všetkého, neviem povedať, no nič na tom nemení, že sa lietadlo dlho. Lety nad 20min vôbec neboli zriedkavé.  Niežeby sa nedalo dlhšie lietať, ale už mi bola zima na ruky. Trochu som podcenil oblečenie, pretože v RV bolo 20st a skoro bezvetrie.

Lietali sme až do 18:30, aj by sme dlhšie ostali, ale chladný júlový večer mal už každý až po krk. Všetci sme boli spokojný, príjemná atmosféra, myslím, že nikto neľutoval, že prišiel.

V auguste Spišiaci vraj chystajú na letisku 2dňovu akciu s grilovačkou a nocovaním na letisku, tak dúfam, že objednajú lepšie počasie J

Foto:
http://portal.amicac.eu/grun/SNV_20180701

Video:
https://youtu.be/WrbMdX3_7U8
https://youtu.be/vGet0ZMn8bE
https://youtu.be/KsgcTHJYFk4
https://youtu.be/r9B-b25APkU
https://youtu.be/SslTMvbIhHM
 
Milan Tkáčik