Obri v ťahu a Podpolianske aerovleky 2018

Obri v ťahu a Podpolianske aerovleky 2018

Cez víkend 15-16.9 sa konali dve seriálové súťaže kategórie RC-XXL na letisku LMK Očová.
Sobota 15.9. – Obri v ťahu, organizátor TOP GUN club a LMK Istropolitana

Sobota nás privítala typickým jesenným počasím – ráno zamračené, chladno, veterno. Fúkal západný vietor, kolmo na dráhu(5-8m/s), v nárazoch som nameral cez 10m/s. Organizátori vybrali kratšiu pristávaciu dráhu priamo proti vetru. Vzhľadom na to, že lano bolo dlhé, štartovať sa muselo na dlhšej S-J dráhe s bočným vetrom. Silný bočný vietor dal zabrať každému, niektorí z nás sa radšej odpojili a zopakovali si štart.
Vietor rozfúkal mraky, bola jasná obloha a termika sa hľadala ťažko. Letový program nám na chvíľu nečakane prerušil núdzovo pristávajúci Blaník z neďalekého letiska. Každý bral čo našiel po ruke a utekali sme kade ľahšie… Nakoniec pristál mimo modelárskej dráhy a mohli sme pokračovať v súťaži. Odlietali sa dve kolá do 15hod, uvažovali sme ešte o treťom kole, ale vzhľadom na silný vietor a problémy pri štarte sa tretie kolo nezačalo.
Vlekári: Martin Schmidt(LMK Očová) a Laco Stroka(ZA)
Poradie: 1.Jozef Hrušovský, 2.Bohuslav Majerčík, 3.Milan Tkáčik
VÝSLEDKY
FOTO(fotograf Zuzka z Iľavy):

Nedeľa 16.9. – Podpolianske aerovleky 2018, organizátor LMK Očová
Nedeľa sľubovala nádherné bezveterné počasie. Hneď od rána sa slniečko opieralo o poorané polia a bolo vidno, ako sa začína hmýriť vzduch a vznikajúcim termickým prúdom neodolali ani pokojne odpočívajúce vrany. Hneď prvé lety to potvrdili, časy pristátia boli pár sekúnd pred 10 minútou. Vyzeralo to na nádhernú termickú nedeľu.
Bohužiaľ toto všetko skončilo pri šiestom štarte, kde sa pilot nestihol včas odopnúť a strhol Lacovu vlečnú. Možno stačilo len o zlomok sekundy sa skôr odopnúť a preto piloti, ruku na srdce, kde máte vypínač na odpojenie sa?
Organizátori rozhodli o zrušení súťaže. Nešťastie nechodí po horách…
Zostávajúci čas sme strávili poletovaním všetkého, čo malo vrtuľu a zjedením vynikajúcej kapustnice.

Chcem sa v mene všetkých pilotov poďakovať organizátorom za perfektne pripravené súťaže.

Výsledky
Foto(fotograf Zuzka z Iľavy)

Milan Tkáčik