NOCKALM – POKAL (A) F3F 2014

NOCKALM – POKAL (A) F3F 2014

ÖMV-ASKÖ-ASV Puch Graz organizoval 7. – 9.6.2014 ďalšiu súťaž série FAI Worldcup a Eurocontest F3F a naši boli pri tom…
Foto víťazov: 2. Radek Plch(CZ), 1. Franz Prasch(A), 3. Vašek Vojtíšek(CZ)

Ako sme lietali a sneh v Alpách…

Začiatkom tohto roku sme sa rozhodli, že sa zúčastníme dvoch medzinárodných súťaží v Rakúsku . Prvá z nich na Almenland nás trocha sklamala, pretože podmienky na lietanie boli veľmi slabé a za tri dni sa odlietali len štyri kolá pri účasti 25 pilotov ( info o súťaži si nájdete na www.f3f.eu a TU ).

Na druhú z nich na Wöllaner Nock sa prihlásilo 8 pilotov zo Slovenska a nakoniec dňa 5.6.2014 sa na cestu vypravilo 6 pilotov. Očakávali sme, že tentoraz vo výške cez 2000m budú podmienky omnoho lepšie. Predpoveď na tri dni ukazovala, že síce bude ustálené juhozápadné prúdenie, ale sila vetra sa mala pohybovať tesne nad hranicou regulárnosti. Tak sa aj stalo.
Čo nás s určitosťou prekvapilo, tak veľmi kolísavé podmienky po celé tri dni s krátkymi termickými bublinami ( termika niekedy nevydržala ani po čas jedného letu ) a nevídanými padákmi, po ktorých nasledovalo hľadanie bubliny hlboko v údolí, aby sa model zachránil. Kto to „dostal“ , tak zaletel a každé kolo vždy dôkladne zamiešalo celkovým poradím. Každé kolo sa končilo s viacerými opravami a niektorí zapísali aj 0 .

Pre skoršie narodených bol pomerne veľmi náročný výstup na štartovisko, ktorý museli absolvovať každý súťažný deň. Začiatok výstupu vo výške 1960m pri chate Walderhütte, kde sme sa dostali autom. Potom nasledoval výstup do výšky 2090m ( pre niektorých skoro aj jedna hodina šlapačky ) a kuriozitou pre nás bolo, že na krátkom úseku sa prekonával aj snehový závej .

Pri účasti 43 pilotov z Rakúska, Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka a Dánska sa za tri dni odlietalo 7 kôl. Taktika lietania bola rôzna. Kto navážil alebo tiež nie a mal termickú bublinu, mal dobrý čas. Na špici sa usadila skupina očakávaných favoritov, ktorí sú už inventárom tejto súťaže a poznajú dobre lokalitu. Niektorí z očakávaných favoritov to aj predčasne vzdali a na protest nepokračovali v súťaži s komentárom, že poveternostné podmienky súťaže sú pod hranicou regulárnosti o čom svedčia aj veľké rozdiely medzi časom víťaza kola a časom posledného v danom kole .

Pre nás bola účasť na obidvoch súťažiach nová veľká skúsenosť. Či si to aj budúci rok zopakujeme bude záležať na tom, či bude predpoveď počasia priaznivejšia. Obidve navštívené rakúske lokality sa nachádzajú v nádhernej prírodnej scenérii s okolitým výhľadom na všadeprítomné zasnežené Alpy a slogan „ Ale je tu krásne “ bol na mieste.

VÝSLEDKY Nockalm_Worldcup_2014
Viac zaujímavostí na FOTO by Luděk

Ďalšie foto TOMÁŠ
Luděk Navarčík