Lemoncello Cup F3F – The Sting ?

Lemoncello Cup F3F – The Sting ?

Pri plánovaní F3F sezóny na tento rok, sme sa s Luděkom rozhodli zájsť na výlet trochu ďalej ako je to u Luděka obvyklé. Asi to bude tým, že Luděk slávi v tomto roku okrúhle narodeniny…

Dobrý chýr išiel o súťaži Lemoncello Cup F3F, ktorá sa lieta v lyžiarskom stredisku v Alpách na hranici Talianska a Francúzska – Col de Tende. Prihlásili sme sa, zaplatili vklady, zohnali ubytovanie v Tende (F) a čakali sme ako to dopadne.
Vyrazili sme autom z BA cez Rakúsko a Taliansko už v utorok, s prestávkou v Taliansku neďaleko Benátok. V stredu ráno sme pokračovali, cesta po diaľniciach ubiehala svižne až na niekoľko zdržaní v upchatých cestách, večer sme dorazili cez tunel do Tende, kde sme sa ubytovali. Cesta jedným smerom je asi 1260km Na večeri s Alfrédom (A) sme dohodli plán na štvrtok – obhliadka terénu, prípadne aj F3F s tréningom na mieste súťaže.
Cesta na kopec (1870m n.m.) je 3/4 asfalt po zimnej sezóne, horný úsek 1/4 kamenná spevnená poľná cesta, môj Opel to zvládal bez väčších protestov…
Polietali sme si na bočný severný vietor z pravej strany, kopec na ľavej strane nenosil a ľavá strana „splachovala“. Neskôr vietor zoslabol a zmenil sa na južný asi 2m/s. Postupne prišli aj ďalší piloti. Český tím: Dan, Tomáš, Miro to vylepšili tým, že zobrali aj polovičky a bolo to vidieť na ich výkonoch v celej súťaži…
Južná strana je riadna strmina, niečo ako Krížna x 3 a lietať tam musí byť naozaj zážitok. Odvážnejšie povahy to tam hodili a lietalo im to. My sme to pred súťažou nechceli „hrotiť“, tak sme iba pozerali.

Piatok začala súťaž vyčkávaním na vietor a neskôr sa odleteli dve kolá s viacerými opravami vo veľmi premenlivých podmienkach za účasti 37 pilotov. Kto dostal lepší vzduch letel, kto nie tak sa trápil. Kopec „si vyberal vyvolených“. My dvaja sme medzi nich nepatrili, aj keď Luděk to mal o niečo lepšie ako ja.

Sobota mala začať o 9. hodine prvým štartom ale pre silnú hmlu sa začínalo až okolo 10:30 hod. Na brífingu bolo povedané, že po 18. hodine sa nezačne ďalšie kolo.
Lietanie prebiehalo podobne ako v predchádzajúci deň, iba bočný severný vietor od rána bol silnejší (8-10m/s) a bola celkom zima, 11°C.
S pribúdajúcimi kolami vietor slabol, teplota stúpala a okolo 16.hod, v šiestom kole, zoslabol vietor tak, že ja som už neodletel opravu. Po 30 min. čakania bolo 6. kolo zrušené.
Vyčkávali sme asi hodinu, lietali Aluly a iné ľahké modely, žiadne informácie o ďalšom programe neboli, bolo nám zrejmé, že z lietania už nič nebude. Na večer bol plánovaný banket tak sme odišli z kopca.
Adrenalín pred banketom nám zdvihla informácia, že 10min. pred 18. hodinou sa začalo 6. kolo a tí, ktorí tam neboli (bolo to asi 10 pilotov – AUT, CZE, SVK, SUI) majú NULY v 6. kole. Pri diskusii s organizátorm sme sa dozvedeli, že je to naša chyba.
Na tomto mieste si dovolím polemizovať s takýmto výkladom.
Dan Vltavský(CZ) bol ešte na kopci, keď na neho kričali, že má letieť. Rýchlo poskladal model a keď dobehol v strese na štart, oznámili mu, že už uplynulo 30s a má nulu tiež.

– Myslím si, že ak 10 pilotov odišlo z kopca je to organizačná chyba, bez brífingu a informácii o ďalšom priebehu letového dňa po prerušení súťaže, súťaž sa robí pre pilotov
– To, že 6. kolo sa začalo 10min. pred 18. hodinou bez 10 pilotov v podmienkach, ktoré boli stále rovnaké, bol zámer organizátora, ktorému nerozumiem.

Zostáva mi, ako vždy keď nie je dosť informácií, iba špekulovať, čo nám tým chcelo byť povedané. Je to odplata za nejakú krivdu, ktorú sme spáchali francúzskemu tímu na Donovaloch, TDF alebo koniec dobrých vzťahov ?
Pre dnešnú dobu je charakteristické dravé prostredie, strata ľudských hodnôt, priateľstvo a kolegialita sa stáva neznámym pojmom. Je to ale v ľuďoch, spamätajme sa…

Tento tieň vrhnutý na súťaž už nevylepšil ani banket s chutným jedlom, vínom a dezertom.

Nedeľa sa začala lietaním v rovnakých podmienkach na bočný vietor ako v predchádzajúce dni. Do 15. hodiny sme odlietali 11 kôl. Neurčité vyhlásenie výsledkov po skončení lietania za prítomnosti hŕstky súťažiacich ukončilo túto súťaž, ktorá sa započítava do World Cup a Eurotour F3F 2017.

Zvíťazil P.Rondel, druhý S.Lanes, obaja (FRA), tretí I.Elizondo (ESP)
VÝSLEDKY súťaže

Naše umiestnenie: F.Ruisl 26. (18.), L.Navarčík 29. (31.) Nelietali sme až tak zle, výsledok je ovplyvnený tým, že máme v 6. kole nuly. Čísla v zátvorkách ukazujú umiestnenie bez započítania 6. kola.

Moje a Luděkove FOTO
Tradične dobré FOTO od Tomáša