… neberte nám princeznú

Karavána menom seriál ide ďalej a ja len dúfam, že po ceste bude mať toľko zastávok formou účasti na seriálových súťaží koľko bolo hlasujúcich za seriál .
Teraz môj pohľad na to čo sa udialo , malo(mohlo?) udiať , pretože pred takouto diskusiou by som očakával od trénera predstavu čo ma v pláne  že predstaví jeho víziu ako ďalej, ako zlepšiť úroveň súťaží f3f, čo by sa mohlo a malo zmeniť na základe odlietaného roku. Veď z diskusie jasne vyplynulo, že ľudia rozhodovali medzi viacerými súťažami formou seriálu alebo jednou súťažou. V podstate vznikla hystéria“ neberte nám princeznú“ ale pointa nebola vysvetlená .
Je mi jasné, že je ďaleko jednoduchšie prísť na seriálovku, zaplatiť vklad a starajte sa o mňa ja som kráľ, ako priložiť ruku k dielu. U nás v klube sme sa rozhodli ísť inou cestou,  zorganizovať súťaž bez potreby zháňať personál (s čím sme mali vždy problém) ale zapojiť všetkých účastníkov.

Myšlienka bola nasledovná:
Nahlásime do kalendára verejnú súťaž. Keď sa na kopci stretneme dvaja polietame si, traja, postavíme bázy a zvoníme si a štyria aj s meraním času. V podstate normálna súťaž, samozrejme čím viac tým lepšie.  Každý kto príde, zaplatenim vkladu súhlasí s podmienkami a lieta.
Že to takto funguje,  mohli sa viacerí účastníci presvedčiť sami. Takýchto tréningov sme chceli viac tak vyšiel z toho klubový seriál (nazvaný aj trucpodnik) a naviac v roku 2017 sa ho pokúsime zatraktívniť honosnejším záverom. Veď lietať na kopci sám je super, točim kde chcem, línia tiež ale keď tam pribudnú bázy zvonenie a podmienky ako na súťaži „hups“, naraz to nejde.

Podľa môjho názoru toto je cesta, ktorou by sme sa mali vydať, ak je záujem o zvýšenie kvality pilotov F3f.  Takýto systém prinesie viac lietania v regiónoch a naviac, môže byť super portfólio aj trebárs pre seriál.  Náročnosť je minimálna: „nemám bázy“- stačia dve a dve vlajočky ako zámerná , „nemám zvonenie s meraním“ – dve píšťalky, stopky, kus papiera s perom a kalkulačku má snáď každý .
Na toto je treba nahlásiť verejnú súťaž do kalendára, pripadne sa dohodnúť s klubmi (pilotmi f3f) v okolí systémom dve u nás, dve u Teba a trebárs dve u ďalšieho A HLAVNE CHCIEŤ.
Ale postoj „… na východe a strede Slovenska sa takýto systém neujal pretože sme to ani neskúsili resp. nemáme súťaže lebo nám ich nemá kto urobiť..“  sa mi zdá prinajmenšom zvláštny.
V takomto prípade (viac verejných súťaží v regiónoch ) letieť seriál MS systémom jedna západ jedna východ a dve stred s tým, že posledná štvrtá by bola ako záver seriálu napr. na Donovaloch. Organizoval by ju tréner za aktívnej pomoci ostatných klubov (myslím pomoc s ľuďmi , jeden človek väčšinou nie je problém traja-styria áno ), meraním, bázami aj organizáciou a naviac bola by kvalifikačná.  Asi by sa tak dosiahol konsenzus a aj kvalita a úroveň by bola väčšia, nehovoriac o tom, že takýto spôsob môže prilákať nových pilotov medzi nás.

Je mi jasné, že hodne ľuďom sa môj názor nebude páčiť ale ak sa len trochu zamyslia a majú tendenciu zvýšiť kvalitu a úroveň f3f na Slovensku, tak budú so mnou aspoň v niečom súhlasiť.

Ešte k mojej predstave viacerých verejných (regionálnych) súťaží na Slovensku.
Veľmi ľahko sa môže stať, že v jeden deň sa u nás poletia aj tri súťaže (východ západ a stred) alebo keby stred urobil verejnú na Donovaloch a bude fúkať juh, tak tam má min. 15 pilotov bez potreby
vyviezť hore akýkoľvek personál.
To znamená vykonať oznamovaciu povinnosť, nahlásiť súťaž a na poplatok za povolenie sa zložia vkladmi súťažiaci. Každý sa dovezie na miesto a vyvezie za vlastné, jednodňová súťaž bez potreby ubytovania … ale zase sa budem opakovať, treba len CHCIEŤ.
Rudo Masný

There are 3 comments. Add yours

 1. Laco
  25th november 2016 | Laco says: Odpovedať
  Zdravím. Pozeral som v kalendári Zmosu termíny a MK Záhorie poriada 3 klubové súťaže a žiadnu seriálovú. Prečo aspoň jedna z tých čo majú byť na Donovaloch nie je seriálová? Je problém iba v bázistoch, alebo je tam aj iný pes zakopaný? Ak sa dá usporiadať klubová súťaž na Donovaloch prečo sa nedá seriálová. V čom je rozdiel okrem názvu? Je problém ak máte nedostaok bázistov si odpípať svojpomocne aj seriál? Ak to ide u klubovej, musí to ísť aj u seriálovej. Ak by len toto mal byť problém, tak ja sa hlásim ako dobrovoľník z radu súťažiacich a verím, že sa ešte niekto pridá. A zrejme nebudem mať problém ešte zohnať niekoho mimo pilotov bez nároku na odmenu, možno za "teplú večeru".... Stále počúvam o jednej kvalitnej súťaži, prečo by to nemohla byť jedna z tých vašich dvoch? Laco
 2. 21st november 2016 | Milan Krchňavý says: Odpovedať
  Vo vedľajšom vlákne (News) je nový spôsob prihlasovania súťaží, ktorý je platný od 19.11.2016. Termíny na ktoré neorganizovať seriálky som zverejnil. Zatiaľ viem a mám nahlásené 2 seriálové súťaže: 1.) 13.-14. máj, NT 3.4. jún Piešťany 2.) 10.-11. jún, Dobšiná
 3. 19th november 2016 | Laco says: Odpovedať
  Veľmi ľahko sa môže stať, že v jeden deň sa u nás poletia aj tri súťaže (východ západ a stred) alebo keby stred urobil verejnú na Donovaloch a bude fúkať juh, tak tam má min. 15 pilotov bez potreby vyviezť hore akýkoľvek personál.
  Prečo sa pre tento prípad neutvorí tu jedno vlákno, kde sa nahlásia termíny (klubové aj seriálové), budú ich vidieť všetci a nemusia sa prekrývať. Ako celok by to potom nahlásil tréner na ZMOS. Niekto kto býva na hranici krajov môže chcieť ak má čas aj v dvoch klubovkách...
  Je nutné klubové súťaže nahlasovať na ZMOS?
  My s Milošom sme už termín seriálovky nahlásili, ale nemáme tušenia kedy, kde, tí ostatní. Poprípade je to niekde k nahliadnutiu ešte pred zverejnením v kalendári ZMOSu?

Join the Conversation

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.