FAI Worldcup F3F 2014 – ALMENLAND (A)

FAI Worldcup F3F 2014 – ALMENLAND (A)

Ďalšia súťaž Worldcup F3F série 2014 sa konala na kopci Plankogel v lokalite Almenland v Rakúsku za účasti 25 pilotov z Rakúska, Českej republiky a Slovenska.

Krásna panoráma, nadmorská výška 1532m a neznalosť týchto svahov nás prilákali na túto súťaž aj keď predpoveď počasia sľubovala iba veľmi slabé podmienky na lietanie.
Pricestovali sme už vo štvrtok kolo 15. hodiny s tým, že sme si chceli vyskúšať lietanie na novom kopci. Hneď po našom príchode však Franz poslal svoj F3F špeciál do doliny a zmizol hlboko pod horizontom a po dlhom boji so šťastím pristál na vzdialenej lúke. Potom sa vzduch už nepohol a naše plány tak zostali nenaplnené. Iba Palo urobil dva pokusy a potom to tiež zabalil.

Piatok sme strávili vyčkávaním a turistikou za vetrom, nedalo sa lietať. Iba termické pokusy a elektro modely si trochu polietali v krásnej prírode.

Sobota ráno nás prekvapila silným vetrom a tešili sme sa, že by to mohlo byť dobré. Po príchode na vrch Plankogel a prvých pokusoch o lietanie na SZ vietor sme zistili, že „vzduch má diery…“ a vznos na kopci je veľmi rozdielny. Viackrát sa vyskytli opravy po silnom sklesaní pod horizont (záchrana modelu) aj pri vetre 11m/s v mieste štartu. Momentálne podmienky pri štarte boli veľmi rozdielne. Vietor sa točil na juh a po odletení dvoch kôl (iba s velkými ťažkosťami dolietaných) sa muselo štartovisko pre nepriaznivé podmienky zrušiť a premiestnili sme sa na južný svah pod príjazdovou cestou. Tam po niekoľkých pokusoch o štart boli odletené ďalšie dve kolá vo veľmi slabých podmienkach. Niekloľko letov končilo s výsledkom nula.

V nedeľu sa kopec zahalil do mračna, začalo pršať a bolo po lietaní. Súťaž bola o 12. hodine ukončená po štyroch kolách.

Zvíťazil David Starý pred svojim bratom Phillipom, tretí skončil Gerhard Steiner (všetci z Rakúska).
Z našich sa najlepšie darilo Vladovi Šimovi, ktorý obsadil v konečnom poradí pekné 4. miesto. Poradie ďalších pozrite vo výsledkoch. Sú tam aj výsledky jednotlivých kôl.

Počasie zase raz potrápilo organizátorov súťaže, ktorí vynaložili veľké úsilie, aby sa podarilo odletieť tie štyri kolá. Naše poďakovanie patrí obetavým organizátorom za pomoc a priateľskú atmosféru počas celej súťaže.

Foto zo súťaže má Tomáš a niekoľko ďalších fotiek je na stránke organizátora.