FAI World Cup & Eurotour F3F 2014, Mechelinky (PL)

FAI World Cup & Eurotour F3F 2014, Mechelinky (PL)

V dňoch 16.-18.5.2014 organizoval Gdaňský Aeroklub ďalšiu súťaž série FAI Worldcup a Eurocontest F3F pri Baltickom mori a naši boli pri tom…
Foto víťazov: 2. Filip Kalenský (CZ), 1. Lukas Gaubatz (A), 3. Martin Ziegler (A)

Ako sme lietali v Mechelinkách

Deň 0: Vo štvrtok ráno o 8,15 sme vyrazili v zostave : Ľubo Ivan, Marián Bene a ja, proti silnému severnému vetru ( na Slovensku až 100km/h ) za výdatného dažďa smer Poľsko – Mechelinky.

Asi v 1/3 cesty vykuklo slnko a tak sme sa ponáhľali vyskúšať si Klif. O 18,00 sme sa zaprezentovali a 18,30 sme už lietali na Klife. Ako prvý som to testol Ja. Klif je orientovaný na SV – a má prevýšenie 34m. Vietor fúkal zo severného smeru, teda zľava, o sile asi 8 -9m/s. Lietanie bolo výborné, no pristátie do silného rotoru za stromy bolo veľmi nebezpečné/Marian by vedel rozpravať/

Deň 1: o 9,00 briefing pred penziónom ,,Klif“. O 9,30 zraz na Klife. Vietor fúkal opäť zo severného smeru a v menšej sile približne 5-6-m/s. Rýchlosť vetra sa počas dňa mierne menila a tak sa mierne menili aj podmienky. Po skončení 6 kola o 17,58 bolo zahájené 7 kolo, ktoré bolo prerušené po napadnutí niektorým z pilotov za neregulérne podmienky ( vietor fúkal viac ako 45 stupňov z ľavej strany, stuha na hrane ukazovala vietor rovnobežný s hranou. 7 kolo bolo zrušené a letový deň sa skončil 6 kolom.

Deň 2 : o 9,30 zraz na Klife, rozložené bázy, meracie zariadenia, takmer sme začali skladať modely, no po briefingu bolo oznámené, že sa ide na iný klif cca 46km vzdialený. Dôvod opäť severný smer vetra. Nasledoval presun a o 12,00hod. prvý štart na 4metrovej hrane. Sila vetra 4-5m/s postupne klesala a keď som bol na štarte ja bolo prerušené kolo, pre vietor pod 3m/s. Postupne vietor zosilnel na 6-7m/s, lietanie na tomto klife veľmi znepríjemňovala borovica, ktorá rástla asi 60cm za hranou a svojimi konármi siahla až na pláž. Niekoľko modelov skončilo v nej a niektoré v ďalších stromoch za ňou. Ani na tomto klife nebol vietor počas celého dňa rovnaký, menil silu aj smer, tak sa menili aj časy. Pristávanie na pieskovej pláži bolo veľmi príjemné. A musím povedať, že nebyť tých stromov rastúcich priamo v ideálnej stope letu, bolo by to veľmi dobré lietanie v krásnom prostredí.

Naše nedostatky – nevedomosť nabrať počiatočnú výšku a rýchlosť.

Lietanie sa skončilo o 18,45 a nasledoval návrat na ubytovanie . O 20,30 banket 🙂

Deň 3: o 9,00 briefing pred penziónom ,, Klif“ žiadny vietor. 10,30 vyhlásenie výsledkov. A dlhá cesta domov.

Záver:veľmi dobre zorganizované, veľmi pekné prostredie, veľmi príjemná priateľská atmosféra, vynikajúci morský vzduch a už sa tešíme na ďalší ročník.

Vlado Šimo

VÝSLEDKY, ďalšie info a FOTO na stránke: F3F 3city TEAM
Tradičné FOTO od Tomáša