Donau Pokal 2019

Donau Pokal 2019

Od piatka 26.4.2019 sa lietal na Braunsbergu (A) 51. ročník súťaže F3F – Donaupokal, ktorá je zaradená do Eutocontest a World Cup F3F 2019.

Predpoveď na koniec týždňa vyzerá sľubne a piatok to aj potvrdil.
Od rána fúkal južný vietor od 8m/s a postupne sa zosilnil na 16m/s, v nárazoch na hrane až 22m/s. Začiatok prvého kola bol smer ešte dobrý a držala ľavá i pravá strana ale potom sa smer stáčal na JZ, čo nám z druhej polovičky, pokazilo radosť.
Počas celého dňa sme prikladali a v treťom kole sme lietali už na FAI limite. Vietor bol veľmi turbulentný a termika si vyberala vyvolených. Lietali sa časy 33, 36, 31, 31, 28, 31 a 42s v poslednom kole, ktoré sa dolietavalo už v slabom vetre.

Bublinu dňa vychytil Luděk a zvládol to s vypätím všetkých síl za 33.58s.
Miloš Hudcovič poškodil model pri pristávaní v prvom kole a vo štvrtom mu vietor nekompromisne zavesil druhý model na strom v priestore pravej bázy. Dali ho dolu až po skončení 7.kola, model je poškodený.
Ivan mal problém so servom výškovky v druhom kole, potom jedno kolo vynechal aby si mohol servo vymeniť.
Šieste kolo bolo nešťastím pre druhého Miloša. Jeho model poslal vietor medzi skaly ihneď po štarte. Poškodil nábežku ale po ľahkej oprave posledné kolo ešte odletel.
Ľubo lieta s novým modelom (krídla ORDEN) vyrovnane a ja čakám na nejaký svetlý okamih…

Druhý deň sú bázy postavené na SZ strane – za stromami. Turbulentný vietor okolo 8m/s od rána, teplota 14-18°C. Smer vetra podľa predpovede mal byť viac na západ. Asi o 10.hod. začína Dan letieť 8. kolo. Pre mnohých je nezvyklé lietať za stromami, hlavne štartovať z cesty s naloženým modelom proti stromom…
Vysporiadať sa s tým musí každý sám. Výsledky sa miešajú ako v guláš v kotlíku a je vidieť kto už za stomami lietal. Časy opáť mierne nad 30s. Hlaký priebeh narušilo niekoľko havarovaných modelov v stromoch a pri štarte. Doplatil na to aj Luděk v 8.kole a Miloš Kromholc v 12.kole, keď ihneď pri štarte po odhodení, bol model priklincovaný k zemi.
V 9.kole Ivan pristál po štarte pred stromami a to bola ďalšia nula. Poslednú nulu som si vyrobil ja v 13.kole. Pri štarte sa mi vietor stočil úplne zo smeru a fúkal prakticky pozdĺž kopca od západu a kopec prestal nosiť. Nemohol som nastúpať počas 30s a začínal som z výšky asi 13m. Po vletení medzi bázy na malej rýchlosti sa môj model veľmi neochotne otočil a predieral späť proti vetru. Na báze A to už nešlo vôbec hore. S veľkými problémami som prekľučkoval medzi stromami a pobral som sa zachrániť a nastúpať na západný svah. Počas letu som komunikoval s rozhodcami o smere vetra, 45° odchýľke a pravidlách s tým súvisiacimi. Poslali ma dolu s NULOU. Problém s lietaním som nemal iba ja ale celá skupina ďalších asi 5 pilotov.
Lietame na Braunsbergu za stromami niekoľko rokov a je nám (a nie iba nám) jasné, kedy to funguje a kedy nie. Nuž nie vždy je to v zhode s tým, čo urobí organizátor. Po skončení kola zasadla jury a rozhodla, že vietor sa stočil a súťaženie na dnes sa skončilo.
Dnes to najviac z našich vyhovovalo mne a Lúděkovi, ja som si hodne prilepšil. Ostatní naši sa do lietania za stromami na Braunsbergu priučovali.

Tretí deň začal so SZ vetrom 8-11m/s a bázy boli postavené rovnako ako včera, iba trochu posunuté vpravo podľa očakávaného smeru vetra.
Hneď predpilotovi 14.kola sa nepodarilo odletieť, lebo po štarte sa model zrútil na zem. Štart proti stromom s plne naloženým modelom (lietali sme naložený na 4,4kg) sa ukázal ako najťažší bod dnešného „programu“. Veľa modelov ku stromom nedoletelo, niekoľko skončilo na stromoch pri pokuse ich obletieť a ďašie „pošli“ pri lietaní za stromami. Lietali sa časy pod 30s a lámali sa osobné rekordy.
Modelov postupne ubúdalo a rovnako aj pilotov ktorí mohli a mali s čím lietať. Luděk dnes prišiel o dva modely, Ivan o jeden, Miloš, Ľubo a ja sme to ustáli bez „…straty kytičky“.
Posledné, 21. kolo odletelo z pôvodných 43 pilotv už len asi 20.
Podľa očakávania boli na prvých miestach rakúski piloti, ktorí to za stromami vedia a plne to využili. Zvíťazil David Starý, druhý Philipp Starý, tretí Lukas Gaubatz. Najlepši čas 25,66s Lukas v 20.kole.
Naše umiestnenie: 14. F.Ruisl, 17. L.Ivan, 21. I.Svetlík, 23. L.Navarčík, 25. M.Kromholc, 40. M.Hudcovič.

Jirko Hladký FOTO ALBUM
Tomáš Winkler VIDEO
Zostrih VIDEO
Dlhé VIDEO od Jirka

VÝSLEDKY