Vytúžený októbrový deň so Slnkom

V sobotu 17.10.2015 sa mala konať verejná súťaž F3F, ktorú mal usporiadať nitrianský klub. Súťaž bola preložená na 18.10.2015 a v poslednej chvíli bola zrušená z titulu nepriaznivej predpovede počasia.

Predpoveď na sobotu sa javila ako nevýrazný prísľub, ale predsa len sa už ráno ukázalo po dlhšej dobe slnko a vietor na hranici 2 až 4 m/s bol už tiež od rána.
Pretože máme Braunsberg blizo a smer vetra SZ dával predpoklad, že si budeme môcť polietať „za stromami“ , tak sme sa s Ferom zhruba o desiatej vydali na kopec.
Kupodivu nám sila vetra okolo 4 m/s dovolila do našich ROTMILANOV naládovať po 4 „špalky“ a potom už to bolo ono. Vietor zhruba po 13.hodine stále slábol a lietanie sme ukončili pred 15. hodinou, kedy bol už vietor trvale okolo 2 m/s a pomaly sa stáčal na západ. Zato sa však miestami ukazovala aj termika, ktorú sme plne využívali na nastúpanie a vďaka podmienkam „za stromami“ sme to stále ešte mohli skúšať ( pozri si videa, kde vietor bol už pod hranicou 3 m/s, ale časy stále ešte mezi 45 až 50 sek).

Čo dodať. Celkom príjemné polietanie v jedinom slnečnom dni o tomto víkende pri teplote vzduchu nad 13°C. Napriek neregulérnym podmienkam podľa pravidel FAI ( čo sa týka sily vetra ) sme si po dlhšej dobe opäť mohli naše „éra“ dobre prevetrať. Zďaleka sa nedá povedať, že to bolo tentoraz termické polietanie na kopci, ale vďaka špeciálnym podmienkam, ktoré poskytuje kopec Brausberg pri vetre SZ, išlo opravdu o svahové lietanie i v celkom slabých podmienkach. Že kopec Brausberg má viacero priorít a zvláštností je možné potvrdiť aj skutočnosťou, že na tomto kopci, zhruba pred mesiacom, bol ustanovený nový svetový rekord s časom 24,1 sek na uzatvorených majstrovstvách Rakúska v kategorii F3F.
Záverom, ako je vidieť, každý kopec poskytuje iné možnosti na svahové lietanie.

Luděk Navarčík