Ako sme prečkali zimu 2017

Priaznivci modelárskeho hobby prežívajú dlhé zimné večery rozmanito.Niektorí opravovali, vylepšovali a pripravovali modely na budúcu sezónu, niektorí sa pustili do stavby nových aj historických modelov, ale väčšina s určitosťou nezaháľala a pokúšala sa lietať aj cez zimu. Do tejto skupiny môžem zaradiť seba a aj viacerých kolegov z môjho blízkeho okolia.

S chuťou sme si pravidelne každú nedeľu zalietali s motoráčikmi v hale v Pezinku a celý január a február sme až 2x týždenne svahovali na simulátore CRRC SIM u mňa v pivnici.
Zima akosi koncom februára poľavila a tak sme už vytiahli elektromodely na letisko do Rusoviec napriek tomu, že teplota sa motala na obed okolo 10°C a ja som už niekoľko rokov prehlasoval, že päty nevytiahnem, keď nebude aspoň tých 12°C. V pokročilom veku som asi dospel do vyššieho levelu a túžba zapáčkovať si vonku na čerstvom vzduchu bola silnejšia.

Začiatok marca je tu a ako ohlásili chlapci z SHMÚ v predpovedi počasia, je tu už meteorologická jar. Na prvý marcový víkend bola predpoveď nanajvýš priznivá na lietanie na svahu a preto sme aj my vyrazili na celodenný výlet na Peckovú. Predpoveď na sobotu 18°C, max. vietor 12 m/s, smer vetra JZ a J. Čo iné ako toto by si priaznivec F3F mohol zažeľať.
Teda v sobotu sme vyrazili už o 9,30 hod a zhruba o 11,00 hod sme začali lietať. Teplotu SHMÚ-chalpci rovnako ako smer vetra uhádli ale vietor po celý deň neprestajne dul 18 m/s s občasným poklesom na 12 m/s. Fúkalo na svahu trocha z prava. Južný svah na Peckovej – zvaný „TURBULÁTOR“ ani tentokrát nesklamal. Turbulencia bola pomerne silná, nepredvídateľná a tomu sme museli prispôsobiť techniku lietania a pristávania (podpísalo sa na modeloch niekoľkými poškodeniami).
Takéto kruté podmienky som ja osobne na južnom svahu ešte doteraz nezažil. Čo dodať, aj to sa musí jeden raz skúsiť.
Ako vždy nasledovala návšteva Pizzérie v Sobotišti, kde nás okrem obliatia Fera horúcou vodou, nakoniec grátis pohostili čajom a „pizzaprstami“.
Naše aktivity počas zimy si pozrite na priložených foto, rovnako aj video z Peckovej.

Luděk Navarčík

No comments yet.

Join the Conversation

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.