Almenland – Race 2015 (A)

Almenland – Race 2015 (A)

Ďalšia súťaž World Cup a Eurocontest F3F 2015 sa konala 8.- 10.5.2015 v Rakúskych Alpách. Na štartovnej listine bolo zapísaných 34 pilotov z Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Slovenska a Švajčiarska.
Zo Slovenska štartovalo 8 pilotov.
V piatok sa lietalo vo vetre 3-8m/s na južnom svahu a piloti boli od štartoviska oddelení cestou, ktorú bolo treba prejsť pri pristávaní na dosť divoký terén. Niekomu vyšlo lietanie za stromami, niekto sa trápil v priestore bez vzduchu a ďalší to „odvozili“ … Odlietali sa štyri kolá.

Sobota sa začala výstupom na Plankogel, hlavný kopec Almenland-u. Vietor fúkal značne z pravej strany a na moje prekvapenie bola pravá báza umiestnená za kopcom, takže ju pilot počas súťažného letu ani nevidel. Bázy boli nasmerované šikmo na hranu svahu a tak sa lietalo celé jedno kolo s množstvom opráv. Vyslobodením bol prichádzajúci dážď a slabý vietor, ktorý ku koncu fúkal už pozdĺž kopca.
Súťaž bola prerušená a súťažiaci sa stiahli skryť pred dažďom do chaty pod kopcom.
Po dažďovej prehánke bolo rozhodnuté, že súťaž bude pokračovať ďalej a tak sme sa vydali na Plankogel po druhý krát. Ukázalo sa však, že to bolo ba zbožné želanie a aj keď usporiadateľ postavil bázy, podmienky na lietanie už neboli vhodné.

V nedeľu sa odlietali ďalšie štyri kolá na vrchu Plankogel vo veľmi premenlivých podmienkach. Posledné kolo bolo veľmi dramatické. Najskôr sme asi 20 minút sledovali ako niekto úspešne „ťahá model z doliny“ aj keď na vrchu fúkalo 7-8m/s, neskôr Sigi svoj model po dlhom, možno 40 minútovom boji, „utopil“ hlboko v doline a už ho nenašiel. Biedne podmienky prispeli aj k niekoľkým nulám, keď piloti nenaleteli horizont.

Po troch dňoch zvíťazil Radek Plch (CZ), druhý skončil Siegfried Schedel (DE) a tretí Georg Ambros (A).

Z našich najlepšie Marian Bene (6), Vlado Šimo (7), Paľo Rebroš (8). Ostatní sme skončili od 15. miesta ďalej.

Celkové výsledky na stránke usporiadateľa

Lietalo sa v ťažkých premenlivých podmienkach. Usporiadateľ sa snažil urobiť v daných podmienkach všetko čo bolo možné aby sa odlietalo čo najviac kôl a postaral sa o veľmi priateľskú atmosféru celej súťaže. Patrí mu za to naše poďakovanie. Hovorí sa koniec dobrý, všetko dobré…